Zawory grzybkowe - wg ASME
W powszechnie spotykanych i stosowanych systemach różnego typu, w których wykorzystuje się przepływające ciecze, zawory grzybkowe stanowią jeden z najczęściej wykorzystywanych elementów. Służą do regulowania lub odcięcia dopływu cieczy do systemu. Ze względu na swoją charakterystyczną budowę, zawory grzybkowe są jednymi z najłatwiej rozpoznawalnych części składowych instalacji grzewczych i wodociągowych, służących głównie do zamykania dopływu mediów w wewnętrznych układach instalacyjnych w budynkach.
Budowa zaworu grzybkowego
Każdy zawór grzybkowy składa się z tych samych elementów, dzięki czemu można mówić o jego uniwersalności. Podstawę stanowi zawsze korpus, do którego domontowuje się gniazdo przylgowe. Dalej znajduje się ruchomy trzpień, na końcu którego umieszczony jest grzybek, stanowiący zamknięcie. Bardzo ważnym elementem zaworu, niezależnie od jego miejsca zastosowania, jest uszczelnienie znajdujące się wewnątrz trzpienia. Od rodzaju materiału, z jakiego uszczelka jest wykonana, zależy dopasowanie do konkretnego rodzaju cieszy i określenia zakresu dopuszczalnych temperatur podczas pracy.
Bywa, że niektóre części zaworu grzybkowego różnią się od siebie i właśnie na tej podstawie można wydzielić kilka rodzajów tych zaworów. Uwzględniając samą konstrukcję, da się wymienić zawory z jednym lub z dwoma grzybkami oraz specjalne zawory szklankowe, których dodatkowym zadaniem jest zmniejszenie hałasu oraz przeciwdziałanie kawitacji. Podziału można dokonać także ze względu na rodzaj zastosowanego do produkcji materiału. W tym miejscu można wymienić zawory żeliwne, stalowe kwasoodporne lub zrobione ze stali węglowej. Czasem dokonuje się też podziału ze względu na rodzaj kołnierza albo biorąc pod uwagę kształt gwintowania. Jeszcze jednym istotnym elementem takiego zaworu jest jego kołnierz, czyli zewnętrzny gwint. Biorąc to pod uwagę, można wymienić zawory bezkołnierzowe, kołnierzowe oraz międzykołnierzowe.
Przy wyborze należy też zwrócić uwagę na to, czy model został wyposażony w sprężynę. Chociaż w większości przypadków zawory te służą do odcinania dopływu mediów do instalacji, mogą pełnić również inne role. W ten sposób można uzyskać kolejny podział, tym razem dokonany ze względy na pełnioną funkcję, czyli: zawory grzybkowe odcinające, regulujące, zwrotne, przelotowe.
Zawory grzybkowe - zasada działania
Za wszelkie działania na mediach odpowiedzialny jest właśnie grzybek umieszczony na szczycie zaworu, który jest dokręcany lub odkręcany przez użytkownika. Będąc wyposażonym w ruchomy trzpień, grzybek porusza się wzdłuż jego osi. Dzięki temu jest w stanie zwiększyć, zmniejszyć lub całkowicie odciąć dopływ wody do instalacji. Zasada działania zaworu grzybkowego jest więc naprawdę bardzo prosta. Dzięki zastosowaniu w pełni nierdzewnych materiałów, instalacja jest zabezpieczona przed uszkodzeniem lub rozszczelnieniem rur wodociągowych czy innych.
Jak dobrać zawór grzybkowy?
Zawór grzybkowy zawsze powinien posiadać określony rodzaj uszczelki, precyzyjnie dopasowanej do rodzaju mediów, jakie ma obsługiwać. Każdy tego typu zawór musi posiadać gumowe lub metalowe uszczelnienie. Jeśli w konstrukcji zaworu została zastosowana guma, zawór będzie przystosowany jedynie do pracy z zimną wodą, jeśli metal – zawór może być zastosowany również do systemów obsługujących gorącą wodę. Trzeba również pamiętać, że w układach wykorzystujących agresywne ciecze lub wodę o bardzo wysokiej temperaturze konieczne jest zastosowanie uszczelnienia metalowego albo teflonowego, sam trzpień zaś musi być wykonany z mosiądzu.